Otsi      Print      Sisukaart

NELJAPÄEVAL, 18. APRILLIL

ON KIRJASTUS AVATUD

KUNI KELLA 14.00. 

Välk ja pauk

Välk ja pauk

Autor: Sven-Erik Enno
Ilmumisaeg: mai 2019

Äike on hirmuäratav, ohtlik ja äärmiselt võimas ilmastikunähtus, mis on aegade algusest inimestes esile kutsunud imetlust ja hirmu. Vanarahvas pani näiteks tähele, et äikesepilv liigub vastu tuult ja müristab ilma külmaks. Tänapäeva teadmiste juures suudame neid tähelepanekuid ka teaduslikult selgitada. Kaasaegsed radarid ja välgudetektorid võimaldavad piksepilvi vaadelda ja prognoosida täpsemini kui kunagi varem. Siiani on aga puudunud põhjalik eestikeelne käsitlus äikese ja sellega kaasnevate huvitavate ja võimsate nähtuste olemusest tänapäeva teadmiste valguses. 

„Välk ja pauk" on mõeldud laiale lugejaskonnale ega eelda erialaseid eelteadmisi. Keerukamad protsessid on lahti seletatud lähtuvalt põhikooli loodusainetes õpitavast, kuid üksjagu põnevat leiavad siit kindlasti ka nooremad loodushuvilised. Põhirõhk on pööratud äikese ja sellega kaasnevate ohtlike ilmanähtuste ning nende tagamaade ja tekkepõhimõtete selgitamisele. Nii näiteks saab teada, miks üks välk lõhub, aga teine põletab, miks ilm külmaks müristab ja mida kujutab endast välk selgest taevast.

Raamat algab ülevaatega äikeseprotsessi taustast - kuidas ja miks ühinevad meie igapäevased  kaaslased õhk, veeaur ja päikesesoojus mõnikord laastavaks äikesetormiks. Teises peatükis vaatleme piksepilve elutsüklit, ehitust ja liikumist, samuti selgitame äikesepilvest algavate tormituulte, rahe, paduvihma ja tornaadode olemust. Kolmandast peatükist leiab vastuse välguga seotud küsimustele, alustades sellest, kuidas saab elekter äikesepilve ja lõpetades salapärase keravälguga. Neljas peatükk tutvustab äikese ja välgu uurimise ajalugu ning tänapäeva, viies aga kirjeldab nähtuse levikut maailma, Euroopa ja Eesti kontekstis. Kuuendast peatükist saab põhjaliku ülevaate välgu ohtudest ja sellest kuidas ennast ja oma kodu võimalikult hästi kaitsta. Viimasest peatükist leiavad huvilised lihtsamate äikesevaatluste teostamise juhised. Äikesega seotud protsesside paremaks selgitamiseks on kasutatud palju illustreerivat materjali nii fotode kui jooniste näol.   

 Sven-Erik Enno ilmahuvi sai alguse viiendas klassis, kui ta pärast klassiekskursiooni Türi meteoroloogiajaama ehitas oma aeda ilmajaama ja alustas regulaarseid vaatlusi. Äikest hakkas ta põhjalikumalt uurima geograafiaõpingute ajal Tartu Ülikoolis, mis päädisid 2014. aastal kaitstud doktorikraadiga. Paralleelselt õpingutega (taas)asutas ta 2005. aastal Eesti äikesevaatlejate võrgustiku ning pidas populaarteaduslikke loenguid. Praegu töötab autor Suurbritannia ilmateenistuses Met Office välgudetektorite vanemteadurina.

Kirjastus Argo | Rävala pst 8 - C114, Tallinn 10143 | 688 8680 | argokirjastus at argokirjastus dot ee | Sisukaart

Webgate