Otsi      Print      Sisukaart

 

Caesari viimne ohe: saladustest kubisev õhk meie ümber

Caesari viimne ohe: saladustest kubisev õhk meie ümber

Autor: Sam Kean
Ilmumisaeg: oktoober 2018

Õhk on nähtamatu. Õhk on kõikjal. Ilma õhuta sureksite te paari hetke jooksul. Ja õhul on varuks võimsad lood.

Tehke üks tagasihoidlik katse. Järgmise paari sekundi jooksul püüdke teraselt jälgida oma ihust väljuvat õhku, tehke seda nii, nagu oleks tegu teie viimase hingetõmbega. Kui palju te tegelikult selle õhu kohta teate? Mis teie kopsudes ikkagi toimub? 

 Hingeõhk seob meid ajaloolise minevikuga. Mõned järgmises hingetõmbes sisalduvad molekulid võivad vägagi hästi olla pealt näinud 11. septembri sündmusi või Berliini müüri langemist, osalenud Esimeses maailmasõjas või olnud tunnistajaks, kuidas Fort McHenryle tähelipp heisati. Ja kui paisutada kujutlusvõimet piisavalt kaugele nii ajas kui ruumis, võime kokku panna tõeliselt paeluvaid stsenaariume. Kas on näiteks võimalik, et teie järgmine hingetõmme - seesama, just praegu - võib sisaldada mõnda neist õhumolekulidest, mida sisaldas ka Julius Caesari surmaohe?
Neile küsimustele vastamiseks uurib autor lähemalt Maa atmosfääri päritolu ja koostisosi. Selle käigus saab ilmsiks, kuidas õhk on kujundanud Maa väljanägemist ja inimkonna arengut, käivitanud revolutsioone - ja mõjutab kõike, mida me oma maises elus teeme. Nagu õhk, on ka teadus meie ümber iga päev ja igal pool. Keerulisi keemilisi valemeid asendavad raamatus uudishimulikud teadlased, radioaktiivsed sead, kõhutuule-kunstnikud Moulin Rouge'i laval, Roswelli UFO-legendi põhjustajad ja hulk teisi värvikaid tegelasi.


Guardiani parim teadusraamat 2017
Science Newsi teadusraamatute paremik 2017

Kirjastus Argo | Rävala pst 8 - C114, Tallinn 10143 | 688 8680 | argokirjastus at argokirjastus dot ee | Sisukaart

Webgate