Otsi      Print      Sisukaart

OOTAME TEID JÕULUKUU RAAMATUMÜÜGILE

RAHVUSRAAMATUKOGUS 10.-14. DETSEMBRIL 

Pimeduse aja saabumine

Pimeduse aja saabumine

Autor: Catherine Nixey
Ilmumisaeg: jaanuar 2020

Muistses ja uhkes Harrani linnas keeldusid kohalikud ristiusku astumast. Seepeale raiuti nad tükkideks ja nende ihuliikmed riputati piki linna peatänavat üles. Aleksandrias rebisid fanaatikud kaarikust välja naisfilosoofi ja matemaatiku Hypatia ning peksid ta surnuks. Veidi varem olid kristlased tunginud linna suurimasse templisse ja selle maatasa teinud, purustades maailmakuulsad skulptuurid ning hävitades kõik, mis oli alles jäänud Aleksandria suurest raamatukogust.

Tänapäeval peame kristluse levikut läänemaailmas tõeliseks triumfiks. Paraku kaasnes selle triumfiga metsik vandalism, mille käigus Jeesuse järgijad ründasid järjekindlalt klassikalist kultuuri ja mis mängis oma rolli selles, et lääne tsivilisatsioon tõugati tuhande aasta pikkusse langusaega. Selles „puhastuses" hävis enamik klassikalisest kirjandusest ja langes põrmu lugematu hulk antiikaja kunstiteoseid.

Catherine Nixey juhib oma raamatus meie tähelepanu sellele, et tõendeid kristlaste laastamistööst võib kõikjal näha tänini. Sellest annavad tunnistust kasvõi paljudes maailma muuseumides eksponeeritud skulptuurid, millel nina peast raiutud või puudu mõni jäse. „Pimeduse aja saabumises" äratab Nixey ellu unustusse vajunud ajaloo ning toob lugeja ette südantlõhestava kirjelduse kristluse algusajast ja sellega kaasnenud hävingust.

Inglise keelest tõlkinud Ivika Arumäe.

 

Kirjastus Argo | Rävala pst 8 - C114, Tallinn 10143 | 688 8680 | argokirjastus at argokirjastus dot ee | Sisukaart

Webgate