Otsi      Print      Sisukaart

 

Elu võrrandid: evolutsiooni suunavad varjatud reeglid

Elu võrrandid: evolutsiooni suunavad varjatud reeglid

Autor: Charles Cockell
Lehekülgi: 312
ISBN: 978-9949-688-19-7
Ilmumisaeg: märts 2020
Hind:
21.90

See raamat püüab selgitada erinevaid teadusvaldkondi elusa ja elutu maailma piiril, vääramatuid seoseid füüsika ja evolutsioonibioloogia vahel. Need seosed peegeldava tõsiasja, et elu on lihtsalt paljuneva ja areneva aine vorm universumis, kus leidub palju huvitavaid ja erinevaid aine liike.

Autor uurib, milliseid elu omadusi määravad füüsikaseadused ja millised on vaid juhuslikud, metafoorse täringuviskega määratud sündmused, ning teeb kaks olulist järeldust:

·        planeedi elustiku näiliselt hoomamatu üliküllus järgib lihtsaid põhimõtteid, mis kehtivad ka kõigile teistele aine liikidele, ning

·        ka võõrad eluvormid paistavad kõigil struktuurihierarhia tasandeil tõenäoliselt kummaliselt sarnased Maa elustikule.   

„Vaadake, millised aminohapped on elu valinud, ja näete, et põhjused peituvad nende molekulide füüsikalistes omadustes. Vaadelge valkude voltumist ja näete, et peaaegu lõputu arv aminohapete ahelaid pakitakse kokku vaid mõneks üksikuks kujuks. Uurige elusaine struktuuri ja näete, et rakud on kõikjal. Vaadelge loomade ja taimede vorme ja nende kuju määravad raudpoltkindlalt lihtsad seosed. Imetlege lindude, sipelgate ja kalade organiseerumist ja nende meeletutes hordides kehtivad lihtsad reeglid. Elu kõige tillematest osadest tervete populatsioonideni välja saab näidata, et elu on füüsikaliste põhimõtete vang."  

Charles Cockell on Edinburghi ülikooli astrobioloogia professor ja 2011. aastal asutatud Suurbritannia astrobioloogia keskuse direktor. Tema akadeemiline huvi keskendub elu uurimisele äärmuslikes keskkondades, maaväliste keskkondade elamiskõlblikkusele ning kosmose uurimisele ja asustamisele. Ta on töötanud NASAs ja Briti Antarktika-uuringute nõukogus. Cockell on avaldanud üle 300 teadusartikli ja mitu raamatut.  

Inglise keelest tõlkinud Vahur Lokk.

Kirjastus Argo | Rävala pst 8 - C114, Tallinn 10143 | 688 8680 | argokirjastus at argokirjastus dot ee | Sisukaart

Webgate