Vaata ostukorvi “Grammatika.ru I osa” lisati sinu ostukorvi.

Tõe ja õiguse legitimeerimise modernistlikust piirist

Ene Grauberg, Indrek Grauberg

Õigus ei ole legitiimne pelgalt seetõttu, et see konkreetses situatsioonis legaalne on. Elame murrangulisel ajal. Maailmas käivad suured poliitilised ümberkorraldused, on tekkinud palju uusi struktuure, mis ületavad rahvusriikide piire, näeme segunemisi, lõpetamata arengusuundumusi, hierarhiate kadu erinevate kultuuritüüpide vahel ning üha süvenevat mitmekultuurilisust. Traditsiooniline elurütm on lagunenud, sotsiaalsed protsessid kiired, aeg on justkui kokku tõmbunud. Isegi keeled ja nende kasutamine muutuvad kiiresti koos tähendustega, mida neis väljendatakse. Nendel protsessidel on mitmeid negatiivseid külgi, mis on seotud nii riikide suveräänsus- kui ka identiteediprobleemidega. Tõde ja õigus on meie silme all murenemas.

Kui modernistliku ühiskonna alusväärtused ja suured lood tõest, vabadusest ja progressist on kaotamas oma tähendust, mis saab siis tõest ja ühiskonna õiguskorraldusest? Kas positivistlikule õigus- ja tõekäsitusele on üldse alternatiivi? Laiem, filosoofiline lähenemine taolistele küsimustele muutubki aktuaalseks murrangulistel aegadel, mil üks ühiskonna- ja riigimudel on asendumas teisega.

Ene Grauberg (1944) on loogik ja filosoof, Tallinna Ülikooli emeriitprofessor. Avaldanud kuus raamatut ja üle 60 artikli loogikast ja mõtlemisest ning tõest ja õigusest.

Indrek Grauberg (1977) on õigusteadlane, Tallinna Ülikooli Ühiskonnateaduste Instituudi direktor. Avaldanud kaks raamatut riigist ja rahvusvahelisest õigusest ning teadusartikleid.

Väljaande info:
Autor

,

Lehekülgi

352

ISBN

978-9949-607-42-6

Ilmumisaeg

19.90

Laos