“Keiser Baburi elust inspireeritud koomiks”
Kaisi Pillart (Tallinna 32. Keskkool), juhendajad Ulla Herkel ja Anu Mõttus
Praktilise töö eesmärk oli luua keiser Baburi elust inspireeritud koomiks. Babur (1483-1530) oli Kesk-Aasiast pärit valitseja, kes alistas 1526. aastal esimeses Panipati lahingus Ibrahim Lodi väed. Sellega pani ta aluse Mogulite impeeriumile ning suurmogulite ajastu algusele Indias. Monarhi peadpööritavad seiklused ja silmapaistvad saavutused paelusid mind ning ning soovisin põnevat lugu harival ning lõbusal moel ka teistega jagada.
Praktiline töö koosneb kolmest peatükist ning jaguneb uurimuslikuks ja praktiliseks osaks. Oma lõputöös tutvustan Baburi elu, tema esivanemaid ja järglasi, samuti teen juttu valitseja autobiograafiast ning selle illustratsioonidest. Kirjeldan ka koomiksi valmimise protsessi ja räägin koomiksi levitamisest.
Praktilise tööna valmis digitaalne koomiks pealkirjaga “Baburi koomiks”. See on 58-leheküljeline teos, mille sündmustikku luues lähtusin Baburi elu ja tema ajastu kohta eelnevalt uuritust. Koomiks keskendub valitseja elu ähendusrikkamatele hetkedele, milleks olid: Baburi võimuletulek Ferganas, Samarkandis ja Kabulis, monarhi käik Herati linnas ning valitseja tõus Timuriidide juhi staatusesse.
Lisaks tegin juttu ka mogulite kuulsusrikkast võidust esimeses Panipati lahingus. Minu tööst võib veel leida liigutava isa-poja suhte. Usun, et perekonnasuhetele keskendumine aitab teha koomiksi huvitavaks ja oluliseks ka inimestele, keda ajalugu muidu eriti ei köida. Otsustasin oma loomingus esile tõsta ennekõike valitseja inimliku külje ja lähenesin teemadele lõbusa ning humoorika nurga alt.
Koomiksi joonistamise kohta võib lühidalt öelda, et see leidis aset kolmes etapis. Kõigepealt visandasin idee grafiitpliiatsiga paberile, seejärel joonistasin pildi digitaalselt ümber ning lõpus lisasin teksti. Kunstilisi lahendusi luues põimisin tänapäeva maailma 16. sajandi mogulite maalidega. Kohati olen ka otseselt mogulite miniatuure jäljendanud ja omas stiilis ümber joonistanud. Seeläbi sain uue elu sisse puhuda varauusaegsetele kunstiteostele ning tuua nad digitaalsete illustratsioonide kaudu tänapäeva inimesteni.
Koomiksi huvilisteni toomiseks tegin “Baburi koomiksile” veebilehe. Oma kogemuslugu jagasin ka noorteinfoportaalis Teeviit, ilmunud artikkel kannab pealkirja “Kaisi kogemuslugu: teekond koomiksi loomiseni”. Trükise kujul leiab “Baburi koomiksi” Tallinna 32. Keskkooli raamatukogust.
Olen tänulik kõigile, kes minu loominguga on tutvunud ning soovin oma koomiksit ka tulevikus edasi arendada ja uute lugejateni tuua. Usun, et “Baburi koomiks” ei jää mu viimaseks suureks projektiks ning on vaid esimene samm minu loomingulisel teekonnal.