Kas teil “Aju” juba on?

Uhiuue raamatusarja „Elav teadus“ avaraamat, tunnustatud neuroteadlase David Eaglemani „Aju: sinu lugu“ uurib inimese kõige saladuslikumat osa – seda, mis kujundab meist just need, kes me oleme.

 „David Eagleman on üks parimaid ajuteaduse populariseerijaid maailmas,“ kinnitab neuroteadlane Jaan Aru. „Aju on keerukas, aju kohta on tohutult teadmisi ja veelgi rohkem teadmatust. Eaglemani abil on sellest faktide ja mõistatuste rägastikust sündinud lihtsasti loetav, põnev ja humoorikas sissevaade.“

 Sarja teine raamat on teadusajakirjaniku Matt Kaplani sulest pärit „Teadus maagia taga: Pühast Graalist armujookide ja üliinimesteni“ . Muistseid ja tänapäevaseid legende elustav raamat on muhe ja humoorikas teejuht üleloomulike nähtuste maailma telgitagustesse. Autori rännak läbi kultuuride ja ajastute hõlmab muuhulgas berserke, savante, Egiptuse nuhtlusi, Püha Graali ja supersõdalasi ning kinnitab, et legendide taga on peidus märksa enamat kui pelk fantaasia.

 Kolmanda raamatuna ilmub uue aasta hakul USA füüsiku Lisa Randalli „Tumeaine ja dinosaurused: Universumi uskumatud seosed“. Randall uurib, kas dinosauruste väljasuremises võis (kaudselt) olla süüdi tumeaine, mis tõukas oma orbiidilt kõrvale komeedi, suunas selle Maa poole ja põhjustas kataklüsmilise kokkupõrke. 

 „Elav teadus“ on suunatud kõigile mõtlevatele ja uudishimulikele inimestele alates gümnaasiumiealistest. Valdkonnapiirid puuduvad, lisaks neuroteadusele on lähiajal ilmumas teosed arheoloogiast, geoloogiast, sõjameditsiinist, ökoloogiast jms. Aastas on plaanis välja anda keskmiselt kuus nimetust, lisaks tõlkeraamatutele on töös ka esimesed Eesti teadlaste käsikirjad, millest esimene ilmub 2017. aasta kevadtalvel. 

 Sarja logo on kujundanud Kaspar Ehlvest, toimetaja on Triin Olvet.