Noored neuroteadlased esitlesid oma raamatuid

Kirjastused Argo  ja Koolibri esitlesid 13. märtsil Viru Keskuse Rahva Raamatus noorte neuroteadlaste Jaan Aru ja Andres Laane raamatuid „Ajust ja arust. Unest, teadvusest, tehisintellektist ja muust“  ning „Tehisintellekt. Loomadest ja masinatest“. 

Õhtu moderaator oli Arko Olesk.

 Jaan Aru raamat toob lugeja ette mitmeid aju lahendatud, kuid veel rohkem lahendamata saladusi. Autor keskendub aju mõistatustele, mis temas endas vahel ahastust tekitavad: „Võimalik, et ma ei saa seda kunagi teada; võimalik, et need küsimused jäävad alatiseks vastuseta. Kuidas aju tööst tekib teadvus? Mis teeb inimese võrreldes teiste loomaliikidega eriliseks? Kas tehismõistus suudab inimlikku mõistust jäljendada ja isegi ületada? Miks me magame? Kuidas kasutada aju nii, et töö saaks tehtud ja elu oleks nauditav?“

Kui sarnane on AI inimese ajule? Kas masinad mõtlevad (või hakkavad mõtlema) nagu meie? Mõlemad raamatud annavad mõtteainet selle üle, kuidas me mõtleme ja kuidas neid mõttemustreid on võimalik masinates kopeerida.

 Andres Laane raamatu kandev idee on, et isegi näiliselt lihtsate loomade ajud on leidnud evolutsiooni käigus algoritmid, kuidas maailmas toime tulla. Tehisintellekti uurijad nüüd taasavastavad neid algoritme, et luua tarku masinaid.

 Head lugemist!