Superlugeja loeb: Tallinna mõisad ja mõisakesed

Marko Zanev tutvus Tallinna mõisate ja mõisakestega. 👇

Minu superlugeja teekonna kolmeteistkümnes Kirjastus Argo raamat. Erinevalt eelmisest raamatust ei ole seekord tegemist kerge ja voolava lugemisega, sest selle raamatu näol ei ole tegemist ühe sujuva jutustusega, vaid linnaosade kaupa jaotatud Tallinna mõisate ajlooliste lühiülevaadetega. Tegemist on ühe tuntuima mõisate ajaloo uurijaga, kelle sulest on taolisi raamatuid erinevate piirkondade mõisate kohta ilmunud juba mitmeid.

Kohaliku ajaloo huvilistele kindlasti üks kohustuslik raamat, mida oma raamaturiiulis omada. Tallinlasena olin üllatunud mõisate rohkusest Haabersti, Kesklinna ja Kristiine linnaosas. Raamat eristab linnamõisaid, rüütlimõisaid ja suvemõisaid ning annab ülevaate mõisatest ja ka nende säilinud osadest. Minu jaoks oli see praegu kindlasti väga hariv lugemine, arvestades seda, et paljude minu jaoks tuntud puithoonete puhul ei oleks ma sõna “mõis” üldse kasutanud ning oma peas olin ma nende majade puhul puusse pannud ka nende ehitusaastatega. Nüüd kui raamat on läbi loetud jääb see kasutusse hea materjalina, et giidina ette valmistada Tallinna ekskursioone, seega aitäh autorile, et ta mind Tallinna mõisate puhul teadmatusest välja tõi. Uuesti ma seda suurema tõenäosusega otsast otsani läbi ei loe, kuid see on raamat, mis kindlasti ka vahetevahel sirvimist leiab.

Selle raamatu eeliseks on kindlasti ka ohtralt kasutatud pildimaterjal nii mõisatest kui ka nende omanikest ning ka asjalikud kaardid ja omaaegsed plaanid, mis võimaldab selle raamatuga mööda linna ringi käia, et avastada Tallinna vanu mõisakesi. Isiklikult on mul nüüd kiusatus avastada Pirital asuvaid uhkeid j villasid ning lõpuks natuke rohkem ringi käia Löwenruh’ suvemõisa territooriumil, sest viimast nime teadsin vanasti ainult peatusena.

Kirjastus Argo on teinud väga head tööd, et tuua Eesti lugejateni mitmeid baltisakslaste ajalooga seotud teoseid, mistõttu soovitan huvilistel lugeda ka teisi sama sarja raamatuid! Kindlasti aitavad need paremini mõista seda kõrgklassi, mis on enamuse Eestimaa ajaloost meie maadel valitsenud.