Vaata ostukorvi “Kuningas asfaldi all: kuidas arheoloogid leidsid Richard III” lisati sinu ostukorvi.

Läbi müüdud

Armastus ja Louis XIV. Naised Päikesekuninga elus

Antonia Fraser

Prantsuse kuningas Louis XIV valitses kõige hiilgavamat ja ekstravagantsemat õukonda 17. sajandi Euroopas. Tuntud ajalooliste biograafiate autor Antonia Fraser heidab pilgu Päikesekuninga paleede sametkardinate taha, võttes vaatluse alla naised, kes mängisid Louis’ elus olulist rolli.
Oma emale Austria Annale võlgnes noor kuningas elu, võimu kui ka kindlad põhimõtted. Kuninglikku kohust täites pidi Louis hülgama oma esimese armastatu, kardinal Mazarini elavaloomulise ja intelligentse õetütre Marie Mancini ning poliitilistel kaalutlustel abielluma Hispaania infanta Maria Teresaga. Põgus flirt võluva vennanaise, Inglise kuninga Charles II õe Henriette-Anne’iga lõppes ootamatu armumisega Henriette-Anne’i õuedaami, arglikku ja oma suverääni jumaldavasse Louise de La Vallière’i, kes talle neli last sünnitas. Louise’i vahetas välja kütkestav ja vaimukas Athénaïs, markiis de Montespan, tema omakorda pidi taanduma Madame de Maintenoni teelt, kellega kuningas arvatavasti pärast Maria Teresa surma salaja abiellus. Eluõhtul leidis vananev Louis lohutust oma pojapoja naise Savoia Adélaïde’i rõõmsameelsest seltskonnast.
„Ma olen veendunud, et lood, mida räägitakse sellest õukonnast veel ka siis, kui meie kõik juba läinud oleme, on etemad ja lustakamad kui mis tahes romaan, ja kardan, et need, kes tulevad pärast meid, lihtsalt ei suuda kõike seda tõena võtta ning peavad noid jutte pelgalt muinaslugudeks.“ Nõnda kirjutas Louis XIV vennanaine Orléans’i hertsoginna Liselotte. Antonia Fraser on ellu äratanud needsamad „muinaslood”, maalides värvika pildi Louis XIV õukonnast aastail 1643–1715 ühes seal valitsenud luksuse, intriigide, keerukate rituaalide, aga ka absurdi ning viletsusega, andes ülevaate Louis XIV elu ja valitsuse intiimsemast poolest ning naistest, kes olid ühel või teisel moel selle lahutamatuks osaks. Raamat on rikkalikult illustreeritud värvitahvlitega.

Inglise keelest tõlkinud Piret Ruustal.

Antonia Fraser on kaasaja tunnustatumaid ajalooliste biograafiate autoreid. Tema loomingu paremikku kuuluvad “Mary Queen of Scots” (1969), “Cromwell: Our Chief of Men” (1973), “King Charles II” (1979) ning “The Gunpowder Plot: Terror and Faith in 1605” (1996). Neli tunnustust pälvinud teost keskenduvad naiste rollile ajaloos: “The Weaker Vessel: Woman’s Lot in Seventeenth-Century England” (1984), “The Warrior Queen: Boadicea’s Chariot” (1988), “The Six Wives of Henry VIII” (1992) ja “Marie Antoinette: The Journey” (2001).

Väljaande info:
Autor

Tõlkija

Piret Ruustal

Lehekülgi

464

Köide

Kõvakaaneline

ISBN

978-9949-438-43-3

Sari

Lehvik

Ilmumisaeg

Samast sarjast: