Allahindlus!

Viimane duell. Tõsilugu kuriteost, skandaalist ja kohtuduellist keskaegsel Prantsusmaal

Eric Jager

1386. aasta külmal detsembripäeval kogunes uudishimulik rahvahulk Pariisi Saint-Martin-des-Champs’ kloostri juurde, et olla tunnistajaks kahe mehe duellile elu ja surma peale. Dramaatilised sündmused, mille peaosas kaks Prantsuse aadlikku, Jean de Carrouges ja Jacques le Gris, rulluvad lahti Prantsusmaa ja Inglismaa vahel peetud Saja-aastase sõja taustal.

Naasnud sõjakäigult Šotimaale, leiab normanni rüütel de Carrouges eest õnnetu abikaasa Marguerite’i, kes süüdistab vana peresõpra Le Gris’d enese vägistamises. Pärast kohtuprotsessi ummikussejooksmist laseb teismeline kuningas Charles VI õigluse jaluleseadmiseks korraldada duelli, mille võitja mõistetakse Jumala palge ees õigeks. Vaekausil on ka Marguerite’i saatus: kui tema abikaasa peaks võitluses alla jääma, hukatakse naine tuleriidal kui valevanduja.

De Carrouges’i ja Le Gris’ kahevõitlus oli viimane sanktsioneeritud duell Prantsusmaal – ajastul, mil avalikud hukkamised võtsid rahvaliku meelelahutuse vormi ja abielunaist peeti mehe eraomandiks. Lisaks kohtuprotsessile kirjeldab autor värvikalt keskaegse Prantsusmaa igapäevaelu ning õigusemõistmise iseärasusi, keerukaid võimusuhteid ja õukondlaste vahel valitsenud rivaliteeti.

Inglise keelest tõlkinud Kristjan Tedre.

Eric Jager on anglosaksi ja keskaegse inglise kirjanduse ning kirjandusteooria professor California Ülikoolis Los Angeleses. Tema sulest on veel ilmunud „The Tempter’s Voice: Language and the Fall in Medieval Literature” (1993), „The Book of the Heart” (2000), „Blood Royal: A True Tale of Crime and Detection in Medieval Paris” (2014) ning arvukalt artikleid teadusajakirjades.

2021. aasta sügisel jõudis kinolinale selle raamatu järgi vändatud mängufilm. Režissöör Ridley Scott, peaosades Matt Damon (Jean de Carrouges), Adam Driver (Jacques le Gris) ja Jodie Comer (Marguerite).

Vaata veel:
Väljaande info:
Tõlkija

Kristjan Tedre

Lehekülgi

232

Köide

Pehmekaaneline

Ilmumiskuu

Detsember

Ilmumisaeg

ISBN

978-9949-688-80-7

Original price was: 12.90€.Current price is: 5.00€.

Laos