Superlugeja loeb: “Templirüütlid”

⚔ SUPERLUGEJA SUVELUGEMINE: Marko Zanev ütleb, mida ta arvab Dan Jonesi raamatust “Templirüütlid. Issanda sõdalasmunkade tõus ja langus” 👇

Raamatu pealkiri ei valeta. Templirüütlite tõus ja langus on kronoloogiliselt kirjeldatud, pakkudes lugejale võimalust tutvuda 12-14. sajandi Euroopa ajalooga läbi Templirüütlite silmade. Templirüütlite ametlik nimi oli Jeruusalemma Kristuse ja Saalomoni Templite Vaeste Rüütlite ordu, mis näitab, kus ordu loodi ja millised ordurüütlid pidid olema. Rüütlid pidid elama karskuse, kuulekuse ja vaesuse vaimus, kaitstes Jeruusalemma ja Pühal Maal loodud kristlikke kuningriike.

Raamatust käivad läbi nii kurikuulus Saladin kui ka Richard Lõvisüda. Olulisemad edukad ja ebaedukad Templirüütlitega seotud lahingud on üksikasjalikult läbi võetud. Templirüütlite ajalugu on seotud just ristisõdadega seega, kes soovib meelde tuletada Pühal Maal toimunud lahinguid ja ristisõdu, siis soovitan selle raamatu ette võtta. Kindlasti tuletab raamat lugejale meelde mitu ristisõda toimus ja mis toimus. Ütleksin, et raamat ei sobi esmaseks tutvumiseks ristisõdade ajalooga, sest ristisõjad ja Euroopa poliitika on siin ikkagi vaadeldud oskuslikult läbi Templirüütlite prisma, mistõttu on vaja juba eelnevalt mõista natuke paremini ajastu tagatausta, sest muidu oleks tegemist raskema ja aeglasema lugemisega.

Dan Jones ei keskendu õnneks ainult templirüütlite sõjalisele tegevusele, mis on valdav raamatu esimese osas, vaid koos ordu arenguga hakkab üha rohkem keskenduma ka Templirüütlite majanduslikule tegevusel Euroopa õukondades.

Kõige põnevam on aga Prantsusmaa kuninga Philippe Ilusa katsed Templiordu likvideerida 14. sajandi alguses, mis kujunes kuninga jaoks pikaajalisemaks poliitiliseks mureks kui ta ise eeldas. Just viimased peatükid iseloomustavad väga hästi keskaegse inkvisitsiooni tööd ja vajadust oma poliitiliste vastaste hävitamiseks, ka süüdistuste oskuslikku fabritseerimist, mis näitab kui palju rohkem oli inkvisitsoon seotud poliitikaga kui reaalse ketserluse väljajuurimisega.

Ütleksin, et harrastusajaloolasele hea kokkuvõte Templirüütlite ajalukku.