Paranoia. Teekond ülima usaldamatuse ja ärevuse valdustesse

Daniel Freeman

Alguses olid hirmud ja kahtlused. Siis tulid õudusunenäod. Universum saatis tähendusrikkaid märke. Keegi vist käib kannul? Naaber haub mõrvamõtteid! Kedagi ei saa usaldada, igal pool varitsevad vandenõud, valitsus kiiritab läbi teleri. Hääled peas ütlevad: keera uks lukku, tõmba kardinad ette.

Kuidas viivad hirm ja usaldamatus inimese nii kaugele, et ta vangistab end koduseinte vahele? Kuidas tuua ta igapäevaellu tagasi – ja kas see on üldse võimalik? Paranoia ei mõju hävitavalt üksnes inimsuhetele, vaid ka ühiskonnale. Ajal, mil emotsioonid seatakse pahatihti tõenditest ettepoole, ringlevad vandenõuteooriad võimsamalt kui kunagi varem.

Aastakümneid paranoiat uurinud ja ravinud Daniel Freeman väidab, et igaühes on olemas pisike hirmunud paranoia-iva. Sellest raamatust saate teada, miks ja kuidas võib sellest kasvada sandistav paranoia ning millist osa mängivad geenid, trauma, unetus, muretsemine, enesehinnang ja mõnuained. Lisaks pistab autor nina sisse Covid-19 konspiratsiooniteooriate mülkasse.

Kuigi paranoiat on kaua peetud ravimatuks, on tehnoloogia andnud arstide käsutusse võimsa ravimeetodi – virtuaalreaalsuse. Patsientide suu läbi saab aimu paranoia hirmuäratavast võimust ja sellest vabanemise võitlustest. Ka lugeja saab võimaluse testida oma usaldamatuse määra ja vajadusel kasutada autori näpunäiteid vaimse tervise parandamiseks.

Daniel Freeman on Oxfordi ülikooli kliinilise psühholoogia professor ja Suurbritannia riikliku terviseuuringute instituudi (NIHR) uurija-professor.

Väljaande info:
Autor

Tõlkija

Triin Olvet

Teadustoimetaja

Juhan Kaldre

Lehekülgi

272

Sari

Elav teadus

Köide

Kõvakaaneline

ISBN

978-9916-704-66-0

Ilmumiskuu

Veebruar

Ilmumisaeg

Samast sarjast: