Peakorter – Soome õukond

Paavo Haavikko

Soome nimeka kirjaniku ja luuletaja Paavo Haavikko „Peakorter – Soome õukond“ räägib Soome Jätkusõjast ja Soome vägede peastaabi – Kagu-Soomes Mikkelis asunud nn peakorteri – rollist sõjasündmuste juhtimisel ning peakorteri koloriitsetest isikutest eesotsas Soome 20. sajandi ajaloo ühe teenekaima ja ühtlasi vastuolulisima tegelase, marssal Gustaf Mannerheimiga.

Arvukatele Soome ajaloolastele tuginedes kirjeldab autor peale otseste sõjasündmuste ka peakorteri igapäevast rutiini, suhteid peakorteris sees ja kohati pingelisi vahekordi Helsingis tegutsenud valitsusega, aga samuti sidemeid kahe suure tegija – Nõukogude Liidu ja Hitleri Saksamaaga.

Peale igapäevaelu – muu hulgas roogade, napsi, naiste ja naljade selles läbini maskuliinses maailmas – tuleb juttu pidulikest sündmustest, kasvõi sellest, kuidas Saksamaa riigikantsler Hitler saabus Mannerheimi 75. sünnipäevale, mida tähistati Mikkeli lähistele toimetatud peentes salongvagunites, kus aukülalistele oli kaetud tagasihoidlik peolaud.

Soome õukonnaks hakati karmi ja askeetlikku Mikkeli peakorterit nimetama just Soome vägede kardetud ja austatud ülemjuhataja Mannerheimi tõttu, kes nõudis häid kombeid ja selget asjade käsitlemise viisi. Lisaks kiputi Helsingis arvama, et kui valitsus peab leppima sõjaaja normimajanduse menüüga, saab peakorter nautida õukonna ande.

Väljaande info:
Ilmumisaeg