Allahindlus!

Seiklused antropotseenis: retk inimese kujundatud planeedi südamesse

Gaia Vince

Kätte on jõudnud antropotseen – inimese ajastu – ning kliimamuutusega pole enam vaja ähvardada, sest see on kohal. Gaia Vince uurib oma reisikirjas, kuidas tavalised inimesed kõikjal maailmas muutuva kliima tingimustes toime tulevad ja tõdeb, et inimeste leidlikkusel pole tõepoolest piire.

Raamat on jaotatud teemade kaupa peatükkideks: atmosfäär, mäed, jõed, põllumaa, maailmameri, kõrbed, savannid, metsad, kivimid ja linnad ning igas peatükis astuvad ette uued kangelased, kellest mitmed on jäädvustatud ka raamatu pildipoognas.

Nepalis kohtub autor mehega, kes tõi mägikülasse interneti ja varustab küla elektriga vesioina abil. 74-aastane külamees Norphel rajab Ladakhi viljatutesse orgudesse tehisliustikke, mis kevadel sulades kastavad maailma vaeseimate põllumeeste maalappe täpselt õigel ajal. Peruus võõpavad Parco ja Geronimo mäekülge valgeks, et seda jahutada ja liustikud tagasi tuua.

Maldiivlased loodavad merepõhja uputatud hiiglaslikust teraspuurist päästerõngast hapestuvas vees hävivatele korallidele. Saudi Araabias rajavad insenerid kõrbesse kunstlikku märgala, mis hakkab toimima kaevanduse tööstus- ja sanitaarheitvee biofiltrina. Kariibidel ehitab mees endale prügist kodusaare ja istutab sinna palmid. Medellíni linn teeb läbimõeldud ühistranspordi abil oma slummidest elamisväärsed linnaosad. Need ja paljud teised juhtumid avavad kliimamuutuse olemust jahmatavast küljest, kuid pakuvad ka lahendusi. Valik, nagu tõdeb autor, tuleb teha meil endil.

„Seiklused antropotseenis” võitis 2015. aastal Londoni Kuningliku Ühingu väljaantava maineka Wintoni auhinna.

Vabakutseline teadus- ja keskkonnaajakirjanik Gaia Vince on olnud ajakirja Nature Climate Change toimetaja, ajakirja Nature uudistetoimetaja ja New Scientisti veebitoimetaja. Ta on teinud kaastööd väljaannetele Guardian, The Times, Science, Scientific American, Australian Geographic ja Australian; ta kirjutab BBC Online’ile veergu Smart Planet ja teeb BBC-le raadiosaateid.

Vaata veel:
Väljaande info:
Tõlkija

Kristiina Raudsepp, Mari Arumäe

Konsultant

Lauri Laanisto

Lehekülgi

364

Köide

Kõvakaaneline

ISBN

978-9949-607-28-0

Sari

Elav teadus

Ilmumisaeg

Original price was: 19.90€.Current price is: 2.00€.

Laos

Samast sarjast:

Sulle võib meeldida ka…