Otsi      Print      Sisukaart

 

Maailm kontoris ehk kuidas kärbitakse heeringat

Maailm kontoris ehk kuidas kärbitakse heeringat

Autor: Jete Leo Norman
Ilmumisaeg: november 2019

Juhataja istub ja vaatab veebilehte. Oranži-mustakirju leht, kunagi üles seatud, et kirjutada sinna lugusid sellest, kuidas taltsutatakse surnud hobuseid ja kuidas kärbitakse heeringat. Lugusid riigireformidest ja strateegiate kirjutamisest, eetilisest käitumisest ja uuringute tellimisest, statistika kogumisest ja töötajate motiveerimisest. Lugusid minevikust ja olevikust ning kindlasti mõned ka tulevikust, kuna kahtlemata kaabib mõni kunagi hoolega maha maetud surnud hobune juba kirstukaant, et ohtralt halba lõhna kaasa tuues välja ronida, nagu ammu maha kantud poliitik, kes pole erasektoris tööd leidnud.

Seejärel avab Juhataja oma arvutis teise faili. Seal on teised lood. Lood, mis on kohusetundlikult talletatud, kuid mitte veel avalikud. Lood, milles kirjeldatavad loovad reeglite tõlgendamised pole võib-olla veel Kontrolliva Asutuse jaoks päris aegunud. Lood, mis räägivad struktuurireformidest ja indikaatorite seadmisest, pakkumiste küsimisest ja arenguvestluste korraldamisest, lahkumisavalduste kirjutamisest ja vaiete menetlemisest, kuludokumentide kontrollimisest ning sellest, kuidas otsitakse kodu. Lood, mis räägivad, kuidas see algas ja kuidas see lõpeb.

Needki on lood, mida on vaja jagada, ja need pole ainsad. Juhataja vaatab määrdunudkollasel seinal rippuvat kalendrit ja mõtleb. Lõpuks ta tõuseb, astub seina juurde ning lehitseb kalendrilehti, kuni jõuab soovitud kuuni. Võtnud laualt punase markeri, joonistab ta hoogsalt ringi ümber kuu nimetuse. Natuke mõelnud, lisab ta sinna ka hüüumärgi.

Istunud tagasi kulunud oranži tooli, asub Juhataja kirjutama. Ta ei pane tähelegi, kuidas valgus hajub õhtuseks videvikuks ning kontorist inimesed lahkuvad. Noor Menetleja kõnnib paar korda toauksest mööda, kuid näinud Juhatajat süvenenult arvuti taga, ei hakka teda segama. Jurist kiikab korra üle ukse, kehitab õlgu ning jalutab edasi. Read ja peatükid lisanduvad Juhataja ees olevasse faili ning tema näol on naeratus. Naeratus, mida tekitavad lood, mis ootavad välja pääsemist ja raamatu kaante vahele paberile saamist.

Õhtul, kui kõik on lahkunud, paneb Juhataja viimase punkti, ohkab pikalt ning sulgeb arvuti ja vaatab seinal rippuvat kalendrit. Raamatu kirjutamine pole kõige lihtsam tegevus, kuid kalender tema ees seab ajaraami, mis on karmim kui Kontrolliva Asutuse päringutele vastamise tähtaeg. Raami, mille jooksul lood peavad olema paberil ja raamat raamatulettidel. Juhataja võtab kapist jope, lukustab kabinetiukse ja seab sammud kodu poole, planeerides hommikul vara tagasi tulla. On veel natuke aega, kuid lugusid, mida rääkida, on palju. Kalender jääb üksinda pimeneva kontori seinale. „November!" ütleb selle ette keeratud leht, punane ring ümber kuu nimetuse.

Kirjastus Argo | Rävala pst 8 - C114, Tallinn 10143 | 688 8680 | argokirjastus at argokirjastus dot ee | Sisukaart

Webgate