Ettevaatust, ajuvamm! Vaimse tervise päästmine heaolutööstuse küüsist

Jonathan N. Stea

Vaimsest tervisest on tehtud äri. Teile öeldakse, et teil on sellest puudus käes ja et vaimset tervist saab raha eest osta. Vaja on vaid tellida kõige värskem raamat kõige uuema 30-päevase dieedikavaga; süüa viitteist toidulisandit, millest „nemad“ ei taha teile rääkida; puhastada oma keha toksiinidest „kümne lihtsa sammu“ abil; viiepäevase heaoluretriidi käigus spirituaalselt ärgata või teha läbi revolutsiooniline uus teraapia, millest enamik arste pole kuulnudki.

Inimesed konkureerivad iga päev selle nimel, et teie vaimse tervisega mängida ja sellest kasu lõigata. Paljud neist ei tee seda teadlikult. Nad on nagu marionetid, kelle headest kavatsustest hoolimata lasevad oma nööre tõmmata pseudoteaduslikel ideedel, mis käivad üle nende teadlikkuse pea – ideed, mis on kultuuridesse, tervishoiusüsteemidesse ja institutsioonidesse sisse kodeeritud. Paljude silmis on teie vaimne tervis tulus rahaallikas.

„Pseudoteadus ja heaolutööstus ei kao kuhugi. Kuid on värskendav teada, et me võime mõjutada nõudlust nende järele. Inimene, kes vaatab oma vaimset tervist läbi teadusliku prisma, saab eelise. Petistel on vähem võimu nende üle, kes nende etenduse läbi näevad.“

Raamatu „Ettevaatust ajuvamm!“ autor Jonathan N. Stea püüab harida ja julgustada neid, kes soovivad teha informeeritud otsuseid oma vaimse tervise osas, ja näitab kohutavaid tagajärgi, mis kaasnevad sellega, kui pseudoteaduse eeskõnelejad võtavad sihikule haavatavad inimesed. Kuigi elanike tervise kaitsmine on tervishoidu reguleerivate asutuste ülesanne, ei saa vaimse tervise kaitsel loota ainult riigile. Igaühel on kohustus täiendada oma teadmisi, et ta oskaks end kaitsta vaimse tervise valdkonna pettuste, soolapuhumise ning kahjulike või eksitavate libateraapiate eest.

Raamatu esimene osa annab vajaliku taustainfo: tutvustab vaimse tervise väärinfo ja propaganda ajalugu kuni antipsühhiaatria liikumise ja heaolutööstuseni. Teine osa õpetab tuvastama väärinfot ja propagandat. See heidab valgust mitmesugustele pseudoteaduslikele meetoditele ning psühholoogilistele põhjustele, mis muudavad meid väärinfo ees sedavõrd kaitsetuks.

Kolmas osa pakub lahendusi, näidates tõenduspõhiste vaimse tervise turgutamise meetodite taga peituvat teadust ning annab kindla jalgealuse vaimse tervise väärinfo tuvastamiseks. Raamatu lisas on toodud koos vastulausetega ära levinumad arutlusvead ja pseudoteaduslikud troobid, mida kasutatakse alternatiivmeditsiini kogukonnas umbusalduse külvamiseks peavoolu vaimse tervise ravi vastu ning vaimse tervisega seotud toodete ja teenuste turundamiseks.

Jonathan N. Stea (PhD) on praktiseeriv kliiniline psühholoog ja Calgary ülikooli psühholoogiateaduskonna kaasprofessor. Kliinilises töös on ta spetsialiseerunud samaaegse sõltuvuse ja psüühikahäirete hindamisele ja ravile. Ta on kahekordne Calgary ülikooli kliinilise supervisiooni auhinna laureaat ja raamatu „Investigating Clinical Psychology: Pseudoscience, Fringe Science, and Controversies“ kaastoimetaja. Stea on avaldanud palju artikleid teaduse populariseerijana, teinud regulaarselt kaastööd väljaannetele nagu Scientific American ja Psyhology Today ning esinenud telekanalites, raadiosaadetes ja taskuhäälingus. 2022. aastal pälvis ta Alberta psühholoogide ühingu John G. Patersoni auhinna, mis antakse kord aastas erakordse panuse eest psühholoogiaalaste teadmiste tutvustamisel avalikkusele. Stea tegutseb aktiivselt sotsiaalmeedias, kus ta paljastab vaimse tervise väärinfot ja pseudoteadust ning kaitseb inimesi selle eest. Teda saab jälgida X-is (endine Twitter), Facebookis, Instagramis ja Blueskys.

 

 

Väljaande info:
Autor

Tõlkija

Triin Olvet

Teadustoimetaja

Juhan Kaldre

Sari

Elav teadus

Köide

Kõvakaaneline

ISBN

978-9916-704-79-0

Ilmumisaeg

Samast sarjast: