Eesti kivistised. Algaja fossiiliküti abiline

Erik Abner

Hobipaleontoloog Erik Abner kutsub oma lugejaid ajarännule läbi aastamiljonite, maailma, mis erineb mõõtmatult meie omast. Kujutlege vaid, kuidas tunduks ujuda ordoviitsiumi ajastu meres, kus hiiglaslikud kombitsatega nautiloidid jahtisid trilobiite, või jalutada mööda devoni ajastu soiseid metsi, kus kasvasid esimesed puude mõõtu taimed ja lendasid ringi putukate esiisad.

Rännak ajamasina pardal võimaldab jälgida elu mitmekesisuse plahvatuslikku algust. Alustuseks uurime, milline nägi maakera välja pool miljardit aastat tagasi ja milline oli tollane keskkond, mis mõjutas elu maakeral. Meie ees avanevad kambriumi, ordoviitsiumi, siluri ja devoni ajastud Baltika ürgmandril, kus elu alles hakkas ilmet võtma.

Seejärel vaatame lähemalt, millised tolle aja eluvormid tundsid end koduselt praeguse Eesti pinnal. Näeme, kuidas elu Maal muutus ja arenes, kui jälgime eluvormide kohanemist keskkonnaga ajastute kaupa. Lõpuks jõuame tagasi tänapäeva ja Eestisse ning vaatame, mis on kogu sellest ürgsest elurikkusest järele jäänud: milliseid jälgi tollased loomad ja taimed kivimitesse jätsid ning kust ja kuidas neid otsida.

Ajarännakust ürgmeredes ja -mandreil on raamatusse pildid joonistanud kunstnik Eliina Uibu. Värvitrükis raamat sisaldab rohkesti illustratsioone, fotosid ja kaarte, et rändaja oma käänulisel teekonnal kivististe maailmas ära ei eksiks.

Erik Abner on Tallinnas sündinud teadlane ja kirglik paleontoloogiahuviline. Tema igapäevatöö keskendub inimgeneetika uurimisele Tartu Ülikoolis, vabal ajal tegeleb ta fossiilide otsimisega. Oma esimesed kogemused kivististega sai ta 90ndate aastate alguses Loode-Eestis, kust pärineb ka tema huvi Eesti ürgelu vastu. Teaduse populariseerijana on ta varasemalt tutvustanud Eesti kivistisi nii televisioonis, ajalehtedes kui ka sotsiaalmeedias ning selle raamatuga soovib ta innustada uusi fossiilihuvilisi.

Raamatu väljaandmist toetas Eesti Teadusagentuur.

Väljaande info:
Autor

Teadustoimetaja

Sander Olo

Kunstnik

Eliina Uibu

Lehekülgi

192

Köide

Pehmekaaneline

ISBN

978-9916-704-59-2

Ilmumiskuu

November

Ilmumisaeg