Mida me voodis tegime? Horisontaalne ajalugu

Brian Fagan, Nadia Durrani

Groucho Marx on naljatamisi öelnud: „See, mida ei saa teha voodis, ei olegi tegemist väärt.“ Arvatavasti oli tal õigus, sest aegade vältel on voodis tehtud peaaegu kõike. Muistsetel egiptlastel aitas voodi luua sidet hauataguse maailmaga, Shakespeare’i päevil võis voodi olla seltskonnaelu keskpunktiks ja Teise maailmasõja ajal juhtis Winston Churchill voodist koguni tervet Suurbritanniat.

Tänapäeval on voodi aga tõrjutud kulisside varju. Uneterapeudid soovitavad seda kasutada üksnes magamiseks ja seksiks. Võib-olla just sellepärast, et voodit peetakse praegusel ajal privaatseks paigaks, on tänapäeva ajaloolastel ja arheoloogidel enamasti kombeks seda ignoreerida. Voodi ajaloost või sellest, kui paljusid eri rolle see on meie elus mänginud, kirjutatakse hämmastavalt vähe. Ometi on voodil, kus veedame umbes kolmandiku oma elust, vägevaid lugusid jutustada. See, mida meie esivanemad voodis tegid, hõlmas kõike alates inimese eostamisest kuni tema surmani välja, kattes ka suure osa sellest, mis nende kahe vahele jäi.

Horisontaalses ajaloos tõmmatakse kõrvale eesriided, mis tänapäeval voodit kui inimkonna üht kõige põhilisemat leiutist varjavad. Raamat toob lugeja ette inimkonna ühe kõige kõrvalejäetuma eseme sageli veidra ja mõnikord naljaka, kuid alati paeluva ajaloo alates suurtes keskaegsetes ruumides vallatlenud kõlvatute voodikaaslaste tegudest kuni Ameerika Ühendriikide presidentide magamisharjumusteni.

Brian Fagan on antropoloogia emeriitprofessor California ülikoolis Santa Barbaras, tunnustatud eelajaloo asjatundja ja avaldanud mitu arheoloogiateemalist raamatut.
Nadia Durrani on kirjutanud arheoloogia teemal juba kaks aastakümmet, avaldanud koos Brian Faganiga mitu õpikut ning toimetanud ajakirja Current World Archaeology.

Väljaande info:
Autor

,

ISBN

978-9949-688-46-3

Köide

Kõvakaaneline

Sari

Elav teadus

Ilmumisaeg

Samast sarjast: