Kasside salakeel. Kuidas nad meid esimesest mjäust ümber käpa keeravad

Kuidas eraklikest Põhja-Aafrika metskassidest põlvnevatel tänapäeva kassidel on õnnestunud end sisse seada terves maailmas ja teha sellest endale mõnus kodu koos jumaldavate omanikega? Ainuüksi USAs on enam kui neljakümne viies miljonis majapidamises vähemalt üks kass. Kuidas nad selle saavutasid? Kuidas suutsid need iidsete aegade metsikud loomad pugeda meie kodudesse ja südameisse ja veenda meid, et peame neid soojas hoidma, toitma ja hellitama?
Väga lihtsalt, nad õppisid meiega rääkima. Samuti õppisid nad rääkima üksteisega – asjaolu, mida vaid haruharva tähele pannakse või ära märgitakse kasside võrdluses koertega selles igipõlises ja lõputus võistluses inimese parima sõbra koha nimel. Koerad põlvnevad huntidest, sotsiaalsest liigist, kellelt nad pärisid interaktiivsete käitumismustrite peenelt lihvitud repertuaari – põhjaliku käsiraamatu, kuidas teistega rääkida. Kassid seevastu said kaasa väga napid sotsiaalsed oskused oma pokkerinäoga metsikutelt esivanematelt, kes vaid haruharva üksteisega kokku puutusid. Neil tuli läbi teha sootuks pikem sotsiaalne teekond kui meie kuulekatel kutsudel.
Teadlaste avastustele toetudes saame teada, kuidas kassid asendasid oma algse, lõhnadel baseeruva keele uute signaalide ja häälitsustega, mis on kujundatud eluks inimeste ja teiste kasside kõrval. Vaatamata kasside tohutule pingutusele tõhusama suhtluse nimel, kui palju me ikkagi nende keelt mõistame – ja vastupidi? Mismoodi kassid meid näevad? Kas nad mõtlevad meist kui enda „omanikest“ või pigem suurtest kahejalgsetest kassidest, kel on vilets lõhnataju? „Kasside salakeel“ räägib teadusest, mis vastab neile ja veel paljudele küsimustele – ja jutustab nii mõnestki neist imetabastest kassidest, kes on meile sel teel abikäpa ulatanud.

Sarah Brown kaitses doktorikraadi steriliseeritud/kastreeritud kodukasside sotsiaalse käitumise alal, töötades Inglismaa Southamptoni ülikooli antropozooloogia instituudis. Ta on tegutsenud kasside käitumisnõustajana ning konsultandina kassimänguasjade tööstuses, viinud läbi teadusuuringuid ja töötanud mitme Ühendkuningriigi loomakaitseorganisatsiooni heaks. Autori või kaasautorina on temalt ilmunud raamatud “The Cat: A Natural and Cultural History”, “The Behaviour of the Domestic Cat” ja “The Domestic Cat: The Biology of Its Behaviour”. Sarah elab Londonis koos oma perekonna, koera Reggie ning kasside Bootsy ja Smudge’iga.

Väljaande info:
Autor

Tõlkija

Piret Ruustal

Teadustoimetaja

Marko Mägi

Kunstnik

Hettie Brown

Sari

Elav teadus

Köide

Kõvakaaneline

ISBN

978-9916-704-50-9

Ilmumiskuu

Juuni

Ilmumisaeg

Samast sarjast: