Lugusid sipelgate maailmast

Edward O. Wilson

Edward O. Wilson jutustab sipelgate kireva maailma kaudu oma eluloo alates poisipõlve esimestest kohtumistest nende imeliste putukatega Alabama metsades kuni teadlasena ette võetud uurimisreisideni kogu maailmas.

“Sipelgad on sõjakaimad kogu loomariigis ning üks sipelgakoloonia sõdib sügava vaenuga teise sama sipelgaliigi koloonia vastu,” kirjutab maailmakuulus teadlane E.O. Wilson. “Waterloo ja Gettysburgi lahingud kahvatuvad sipelgalahingute kõrval.” Oma raamatus “Lugusid sipelgate maailmast” viib Wilson meid mürmekoloogilisele ekskursioonile kaugetesse paikadesse nagu Mosambiik, Paapua Uus-Ginea ja Dauphini saar Mehhiko lahes, aga ka nõnda lihtsasse kohta nagu tema vanemate rohtunud aed. Kõiki paiku ja lugusid ühendab autori aastakümnete pikkune kirg ja armastus sipelgate vastu.

Loodusteadlase tähelepanekud sipelgate elust käsitlevad lähemalt kahtkümmet viit sipelgaliiki ja nende käitumist: kuidas need putukad suhtlevad, haistavad ja maitsevad, aga ka seda, kuidas nad sõdivad ülemvõimu pärast. Wilsoni stiil on kõike muud kui kuiv: “isased sipelgad kujutavad endast vaid lendavat spermaraketti” ja “kui inimesed saadavad sõtta noori mehi, siis sipelgad saadavad sinna vanu naisi”. Sipelgad sõdivad, marsivad, lõhnastavad, ehitavad, närivad lehti, kasvatavad seeni ja saadavad korda palju muid ootamatuid asju, mis teevad nende maailma nõnda kummaliseks ja paeluvaks.

Raamatut ilmestavad Kristen Orri illustratsioonid ning hulk fotosid Wilsoni ekspeditsioonidelt.

Edward Osborne Wilson (1929-2021) oli Ameerika sipelgauurija ja loodusteadlane ning Harvardi ülikooli emeriitprofessor. Ta jõudis elu jooksul kirjutada rohkem kui 30 raamatut ning pälvis oma kirjandusliku ja teadusliku töö eest laialdast tunnustust, sh Crafoordi ja Carl Sagani auhinnad ning kaks korda ka Pulitzeri auhinna.

Väljaande info:
Autor

Tõlkija

Tanel Saimre

Teadustoimetaja

Villu Soon

Kunstnik

Kristen Orr

Sari

Elav teadus

Köide

Kõvakaaneline

ISBN

978-9949-688-91-3

Ilmumisaeg

Samast sarjast: