Läbi müüdud

Gastrofüüsika: uus söömisteadus

Charles Spence

Taldrikud on ümmargused ja valged. Noad ja kahvlid on siledast metallist. Sool ja pipar on käeulatuses. Te sööte ettearvatava roa ära ettearvataval viisil ja toidust saadud elamus ununeb niipea, kui söögilaua tagant tõusete. Aga kuidas maitseks seesama roog serveerituna kandilisest taldrikust, helbituna karvase varrega lusika abil ja heliga maitsestatuna? Kas ja kuidas te seda söömaaega mäletaksite?

Me sööme mitte ainult suu, vaid ka silmade, kõrvade, nina, mälu ja kujutlusvõimega. Maitseelamust kujundab miljon pisiasja, sealhulgas ka restorani või söögitoa helitaust ning laudlina (või selle puudumine); ümberringi levivad lõhnad, söögiriistade kaal, seltskond ja veel mitu muud taldrikuvälist tegurit.

Sööginaudingud tekivad peas, mitte suus. Sensoorsed signaalid koos varasemate mälestustega lisavad maitsele palju enam, kui oskate arvata. Isegi nii lihtne asi nagu küpse pirni hammustamine on äärmiselt keerukas ja mitut meelt hõlmav tegevus: aju peab kokku siduma aromaatse lõhna, maitse, tekstuuri, värvuse, samuti heli, mille hambad tekitavad, kui mahlast viljaliha haukavad, rääkimata pirnikoore krobelisusest.

Toidu ja joogi maitsmisel tekkiva multisensoorse elamuse tegureid uuribki gastrofüüsika-nimeline uus söömisteadus, mis ühendab gastronoomia kulinaarsed saavutused ja psühhofüüsika taju-uuringud. Kõige värskemad avastused ja uuenduslikumad gastrofüüsikalised ideed proovitakse esmalt järele restoranis ning seejärel liiguvad need edasi pardatoitlustuse, haiglasöökla, koduköögi või ketirestorani laudadele. Seetõttu lõikavad gastrofüüsikast kasu nii tipprestoranide kokad, kes armastavad kombineerida koostisosi uudselt ja ebatavaliselt ning mängida külastajate ootustega, kui ka need, kes vahetevahel kodus külalisi võõrustavad.

Charles Spence on Oxfordi ülikooli professor ja eksperimentaalpsühholoog. Ta juhib oma uurimislaborit ja konsulteerib rahvusvahelisi ettevõtteid. Spence on tunnustatud teadusajakirjades avaldanud üle 500 artikli ning pälvinud mitu teadusauhinda.

„Suus – nagu Charles väidab – toimub väga vähe asju täpselt nii, nagu tundub. Palju rohkem, kui me oskame ette kujutada, oleneb toidust saadav nauding subjektiivsusest – mälestustest, assotsiatsioonidest ja emotsioonidest. See on vaimustav teema, mille uurimisel saate teha esimesed sammud, kui loete „Gastrofüüsikat”.”
Heston Blumenthal, Briti tippkokk

„Soovitame „Gastrofüüsikat” lugeda kõigil restoranipidajatel, kokkadel ja kodukokkadel ning toidu- ja joogihuvilistel. Restoranipidajad ja kokad võivad siit saadud teadmiste abil pakkuda kundedele läbimõeldud, kõiki meeli haarava elamuse, toidunautijad mõistavad paremini restoranis toimuvat ning oskavad pakkuda koduköögis sõpradele üllatava toidu- ja joogielamuse.”
Tõnis Siigur, Siigur Restoranid peakokk ja juht
Orm Oja, NOA Chef ‘s Halli peakokk

 

Vaata veel:
Väljaande info:
Lehekülgi

392

Köide

Kõvakaaneline

ISBN

978-9949-607-53-2

Sari

Elav teadus

Ilmumisaeg

Samast sarjast:

Sulle võib meeldida ka…