Charles Darwini nuivähk ja David Bowie ämblik

Stephen B. Heard

Kaasahaarav ja kultuuriliselt arendav sissevaade eponüümidesse – üllatavatest, liigutavatest ja kohati skandaalsetest lugudest teaduslike liiginimede taga.
Alates sellest, kui Carl von Linné pakkus 18. sajandil välja binominaalsete liiginimede süsteemi, on teadlased pannud liikidele eponüümseid nimesid, mis võivad avaldada nii austust kui ka autust. Siinses raamatus esitatud lummav, tuumakas ja hästi kirjutatud sissevaade eponüümsete nimede ajalukku ja tänapäeva pakub lugejale haaravaid lugusid taksonoomilisest nomenklatuurist. Kõik saab alguse Linnést endast, kes andis ühele väikesele ja ebameeldivale umbrohule nime konkurendist taimeteadlase järgi, ja jätkub kuni päris hiljutiste lugudega, mille hulka mahub ka popkultuuri järjest suurenev mõju taksonoomias – juttu on nii David Bowie ämblikust, Beyoncé parmust kui Frank Zappa meduusist.

Stephen B. Heard käsitleb uutele liikidele nime andmise protsessi teadlaste loomingulise võimalusena. Uudne lähenemine võimaldab mõista liiginimede taga peituvaid inimesi, nende huvisid ja nõrkusi, mis omakorda laseb teha üldistusi, kuidas inimesed üleüldse loodust näevad ja mil moel nad seda oma vaimusilmas süsteemidesse paigutada püüavad.

Stephen B. Heard on Kanada New Brunswicki ülikooli bioloogiaprofessor. Ta on kirjutanud raamatu „The Scientist Guide to Writing: How to Write Easily and Effectively Throughout Your Scientific Career“.

Väljaande info:
Autor

Tõlkija

Lauri Laanisto

Kunstnik

Emily S. Damstra

Ilmumisaeg

ISBN

978-9916-704-19-6