Miks munad kukuvad? Laps küsib, teadlane vastab

Miks munad kukuvad? Miks mul on pepu? Kas nõiad on päriselt olemas? Kes on töörahvas? Kas Keila jões saavad elada sinivaalad ja haid? Kas Päike on sama kuum kui laava? Kuidas on tehtud maakera? Kust tulevad unenäod ja miks mõned neist on õudsed?

Üks laps jaksab rohkem küsida, kui sada täiskasvanut vastata. Kui emad, isad, õpetajad ja teised uudishimust sündinud küsimustele vastamisel jänni jäävad, tulevad appi teised lapsed – need, kes on jõudnud suureks kasvada ja teadlaseks hakata.

Sellest raamatust leiate kokku 58 tillukese teadlase 111 küsimust. Teemad ulatuvad ilmaruumist ja maakerast, ehitistest ja leiutistest, loomadest ja taimedest kuni igapäevase elukorralduse ja inimkehani. Küsimustele vastavad 31 täiskasvanud teadlast ja arsti, sõna saab ka ChatGPT.

„Kui mina laps olin, siis painas mind küsimus, miks mõnel lehmal on kaks sarve, mõnel üks, aga mõnel pole ühtegi. Ega keegi väga ei viitsinud seletada, öeldi, et nii lihtsalt on, mis sa tühja tüütad. Selles raamatus ei jää vastuseta ühegi lapse esitatud küsimus. Laste asi on küsida, vanade asi teada, öeldi vanasti. Kes küsib, saab targaks. Aga tarkus tarviline vara ja teadus annab tiivad. Sõnaga – kui hea raamat!“
Marju Kõivupuu, kultuuriloolane ja folklorist, Tallinna Ülikooli kaasprofessor

Raamatu ilmumist toetas Eesti Teadusagentuur.

Kirjastus tänab kogu südamest kõiki teadlasi ja arste, kes leidsid aega laste küsimustele vastata! Aitäh, Andres Adamson, Anu Ojavee, Astra Schults, Atko Remmel, Elmo Tempel, Indrek Seppo, Iris Metsmägi, Jaan Aru, Jaan Kers, Jüri Plado, Karl Kruusamäe, Kertu Lepiksaar, Kristel Vene, Lauri Laanisto, Laurits Leedjärv, Maris Hindrikson, Marje Oona, Marju Kõivupuu, Marko Mägi, Monika Reppo, Oive Tinn, Pille Mänd, Piret Rospu, Pirko Tõugu, Randel Kreitsberg, Sander Kanter, Sven-Erik Enno, Tarmo Soomere, Tiia Plamus, Toomas Esperk ja Triin Perkson!

Suur aitäh küsijatele:

Tartu lasteaed Poku, Öökulli rühm
Kohila lasteaed Sipsik
Tallinna Kullatera lasteaed
Tallinna Kiisupere lasteaed, Triibukasside rühm
Kõrveküla lasteaed Päikeseratas
Kõik uudishimulikud lapsed ja nende vanemad

19.90

Laos