Läbi müüdud

Tumeaine ja dinosaurused: universumi uskumatud seosed

Lisa Randall

Lisa Randalli teadustöö ainetel kirjutatud raamat käsitleb esmapilgul veidrat seost. Eeldades, et Universum on üks tervik ja kõik selle komponendid omavahel seotud, uurib autor stsenaariumi, mille kohaselt võis dinosauruste väljasuremises (kaudselt) olla süüdi tumeaine.

Paleontoloogid, geoloogid ja füüsikud on tõestanud, et 66 miljonit aastat tagasi tabas Maad vähemalt kümnekilomeetrise läbimõõduga kosmoseobjekt, mis hävitas dinosaurused koos kolme neljandikuga maa peal elanud liikidest. Objekt võis olla Päikesesüsteemi kaugematest piirkondadest pärinev komeet, kuid keegi ei tea, miks see Maa poole suundus.

Autor püstitab hüpoteesi, et Päikese liikumisel läbi Linnutee puutus Päikesesüsteem kokku tumeaine kettaga, mis kauget objekti mõjutas, selle orbiidilt kõrvale kallutas ning viimaks kataklüsmilise kokkupõrke põhjustas.

Lisa Randall uurib teoreetilist osakestefüüsikat ja kosmoloogiat Harvardi ülikoolis, kus ta on Frank B. Baird, Jr. teaduste professor. Riikliku Teaduste Akadeemia, Ameerika Filosoofia Seltsi ning Ameerika Kunstide ja Teaduste Akadeemia liikmena on ta saanud mitmeid auhindu ja aukraade.

Professor Randall kuulus 2007. aastal ajakirja Time 100 kõige mõjukama inimese hulka ja ajakirja Esquire 21. sajandi 75 mõjukama inimese hulka. Professor Randalli kaks varasemat raamatut „Warped Passages” (2005) ja „Knocking on Heavens Door” (2011) olid New York Timesi müügiedetabelis ja 100 tähtsama raamatu nimekirjas. Tema e-raamat „Higgs Discovery: The Power of Empty Space” avaldati 2012. aastal.

Vaata veel:
Väljaande info:
Autor

Tõlkija

Vahur Lokk

Konsultant

Enn Saar, Jüri Plado

Lehekülgi

408

Köide

Kõvakaaneline

ISBN

978-9949-527-89-2

Sari

Elav teadus

Ilmumisaeg

Samast sarjast:

Sulle võib meeldida ka…