Allahindlus!

Supervulkaanid. Mida need räägivad Maast ja kaugetest maailmadest

Robin George Andrews

Vulkaanid ei ole hävitajad, vaid hoopis loojad: vägagi tõenäoliselt on just tulemäed loonud Maal nii lopsaka ja mitmekesise elu. Nad toovad planeedi sügavustest pinnale materjali, mis aitab teadlastel lahti harutada planeetide tekkelugu ja ehk isegi vaadata tulevikku.

Kas Maa vulkanismi mootoril töötav, Päikesesüsteemis ainulaadne laamtektoonika ongi see ime, mis lubas elul tekkida ja püsida? Kui elu suudab eksisteerida isegi vulkaanis, ehk võiks naaberplaneedilgi leiduda mõni veider eluvorm? Ja kas hirmulugudele Yellowstone’i supervulkaani võimalikust purskest üldse tasub tähelepanu pöörata?

Vulkaanid on sama värvikad ja vaheldusrikkad nagu nende looming – nad purskavad musta vesist magmat, ehitavad merepõhja klaaslinnu ja Kuu peal tardunud laavajärvi, aga see pole veel kõik. Päikesesüsteemi suurimad vulkaanid suudavad oma koduplaneedi suisa pea peale keerata!

“Meie liik on siiani lapsekingades. Päikesesüsteem on meie lapsepõlvekodu. Aga on see vast fantastiline paik, kust ennast leida. See kodu on piiritu raamatukogu, mille raamatute sõnad on kirjutatud vulkaanilise tindiga. Need raamatud on täis lugusid maailmade algustest ja lõppudest, elu vintskusest, leekide ja jää imetegudest. Ja teadus võimaldab meil seda kõike lugeda.
Me tõepoolest saame Maa peal elada ainult ühe korra. Kuid vulkaanilised lood lubavad meil kõndida läbi selle ja ka teiste maailmade, käia läbi kõigi mälestuste, mis on jäädvustunud vulkaanilisse kivimisse Kilaueast Wright Monsini, Ol Doinyo Lengaist Olympus Monsini, Vesuuvist Loki Paterani, hüpata edasi ja tagasi, kaugest minevikust läbi ajastute tuleviku versioonidesse – kõike seda ühe inimelu jooksul.
Kui õnnelikud me oleme, et suudame tänu planetaarsele tulele mõista maailmaruumi ja oma kohta selles. Milline and. Milline elamus. Milline seiklus.”

Robin George Andrews on vulkanoloog ja teadusajakirjanik, kes teeb kaastööd väljaannetele nagu National Geographic, The New York Times, The Atlantic, Scientific American, Gizmodo, Atlas Obscura, Quanta Magazine, Nature jt.  Rohkem infot autori kohta vt tema kodulehelt www.robingeorgeandrews.com.

Mis värvi on laava, kes seda teab? Maasikavärvi, puravikpruun, sinine, mürkkollane, hall, särav kui hõbekristall, mustav, roosakas ja midagi veel?
Mis asi on vulkaan, kes seda teab?  Kui arvasid end teadvat, et see on lihtsalt üks koonus, mille otsast tossab auru ja millest immitseb laavat, siis on see raamat mõeldud just Sinule. Palun sea end mugavalt sisse ja asu ohutult muinasjutulisele tulemägede-tugitoolirännakule läbi maakera, aja ja Päikesesüsteemi!
Heidi Soosalu, vulkanoloog ja raamatu teadustoimetaja

Väljaande info:
Tõlkija

Triin Olvet

Teadustoimetaja

Heidi Soosalu

Lehekülgi

320

Köide

Kõvakaaneline

Sari

Elav teadus

ISBN

978-9949-688-98-2

Ilmumisaeg

Original price was: 23.90€.Current price is: 9.00€.

Laos

Samast sarjast:

Sulle võib meeldida ka…