Vadin. Hääl meie peas ja kuidas seda kasutada

Ethan Kross

Me räägime iseendaga. Ja me kuulame, mida me räägime. Sõnavoog on siseelust lahutamatu: kui olete hääletult korranud meeldejätmiseks telefoninumbrit, vestlust peas uuesti läbi võtnud ja kujutlenud, mida oleks pidanud ütlema, olete kasutanud sisehäält.

Paraku kipub sisehäälest saama vadin just siis, kui me teda kõige enam vajame – kui pinge on laes, panused on kõrged ja emotsioonid mässavad. Vadin võib esineda sihitu monoloogina või iseendaga peetava kahekõne kujul ja panna tegema asju, mis inimest kahjustavad.

Vadin koosneb tsüklilistest negatiivsetest mõtetest ja emotsioonidest, mis muudavad enesevaatlusvõime õnnistusest needuseks. Sellega satub ohtu nii meie tegutsemine, otsustamine, suhted, õnn kui ka tervis. Mõtleme tööprobleemile või lähedase inimesega suheldes tekkinud arusaamatusele ja lõpuks on tuju täiesti nullis. Seejärel mõtleme sellest jälle. Ja jälle. Endasse vaadates loodame abi saada sisemiselt teejuhilt, aga kohtume hoopis sisemise kriitikuga.

Miks mõnele inimesele tuleb enda sisse vaatamine ja oma tunnete mõista püüdmine kasuks, teised aga lähevad täpselt samamoodi talitades hoopis katki? Kuidas halvava stressi tingimustes arukalt mõelda? Kas on olemas õige ja vale iseendaga rääkimine? Kuidas suhelda lähedaste inimestega nende negatiivseid mõtteid ja tundeid üles kütmata ning iseendas samasuguseid mõtteid piitsutamata? Kas loendamatud „teiste hääled“ sotsiaalmeedias mõjutavad sisehäält? Kui enesevaatlus läheb rappa, siis kuidas juhtida see õigele rajale tagasi?

Vadinast jagusaamiseks ei tule iseendaga rääkimist lõpetada, vaid hoopis rääkida tõhusamalt. Selleks vajalikke vahendeid pole vaja minna kusagilt otsima: need ootavad otse meie nina all. Autor on pannud kokku tööriistakasti kasulikke näpunäidetega sisehääle suunamiseks. Nende juhiste järgimisel on võimalik mitte ainult selgemalt mõelda, vaid ka tugevdada suhteid sõprade ja lähedastega, armsaid inimesi paremini toetada ning luua organisatsioone ja ettevõtteid, kus inimesed oleksid läbipõlemise eest kaitstud. Lühidalt, muutes iseendaga kõnelemise viisi võib muuta oma elu.

Ethan Kross on Michigani ülikooli psühholoogiaprofessor ning juhib sealset emotsioonide ja enesekontrolli laborit. Tema teadustöö keskendub sellele, kuidas sisekõne mõjub tervisele, sooritusele, otsustele ja suhetele. Kross elab koos naise ja kahe tütrega Ann Arboris.

„Vadina“ tõlkeõigused on müüdud 35 keelde ning selle on aasta parimate raamatute sekka valinud Washington Post, CNN ja USA Today.

Väljaande info:
Autor

Tõlkija

Raul Kilgas

Lehekülgi

216

Köide

Kõvakaaneline

Sari

Elav teadus

ISBN

978-9949-688-63-0

Ilmumiskuu

10

Ilmumisaeg

Samast sarjast: