Läbi müüdud

Miks me magame? Une ja unenägude vägi

Matthew Walker

„Hämmastav läbimurre! Teadlased on avastanud uue revolutsioonilise mooduse eluea pikendamiseks. See parandab mälu ja lisab loovust, annab atraktiivsema välimuse, hoiab keha saleda ja vähendab söögiisu. See moodus kaitseb teid vähi ja dementsuse eest ning hoiab ära külmetushaigused ja gripi, lisaks vähendab teie infarkti-, insuldi- ja diabeediriski. Suureneb teie õnnetunne ning vähenevad rusutus ja ärevus. Pakub huvi?

Kuigi see võib kõlada ülepaisutatult, ei ole sellest väljamõeldud reklaamist miski ebatäpne. Kui tegu oleks uue ravimiga, ei suudaks paljud inimesed seda uskuda. Need, kes usuksid, maksaksid suurt raha isegi väikese doosi eest. Juhul kui kliinilised katsed neid väiteid toetavad, lendaksid selle loonud ravimifirma aktsiad taevasse. Muidugi ei kirjelda see reklaam imerohtu, uut tinktuuri ega kõike ravivat droogi, vaid tõestatud kasu, mis tõuseb täis magatud ööunest.”

Uni on inimeste elu ja tervise juures üks tähtsamaid, kuid kõige vähem mõistetud tahke, ent kuni viimase ajani puudus teadusel vastus, miks me üleüldse magame või milleks uni hea on. Viimased teadusavastused on sellele heitnud ehmatavat valgust. Neuroteadlane ja uneuurija professor Matthew Walker seletab, kuidas me saame une tohutut jõudu ära kasutada nii vaimse kui ka füüsilise tervise heaks, aga ta kirjeldab ka seda, millised tagajärjed on vähesel unel.

Samuti peatub autor kellakeeramisel, koolitundide varajasel algusel, üleväsinud autojuhtide põhjustatud liiklusõnnetustel ja paljudel teistel uneajaga seotud probleemidel. Raamatust leiab vastuse küsimustele, kuidas mõjutavad und kofeiin ja alkohol; mis tegelikult toimub unenägude nägemise ajal, miks unemustrid elu jooksul muutuvad, kas unerohud ikka toovad und või mõjuvad hoopis kahjulikult. Kuidas saab und kasutada vähi, Alzheimeri tõve ja suhkruhaiguse ennetamiseks, hormonaalse tasakaalu säilitamiseks, eluea pikendamiseks ja kasvõi eksamiteks õppimiseks? „Miks me magame?” annab põhjaliku ülevaate une ja unenägude tähtsusest ning une eel, ajal ja järel ajus toimuvast.

Matthew Walker on Suurbritannia ja USA neuroteadlane. Aastatel 2004–2007 töötas ta Harvardi ülikooli meditsiiniteaduskonnas psühhiaatriaprofessorina, alates 2007. aastast on ta Berkeleys California ülikoolis neuroteaduse ja psühholoogia professor.

“Miks me magame” on New York Timesi bestseller ja tõlgitud 34 keelde.

Samast sarjast:

Sulle võib meeldida ka…