Läbi müüdud

Katariina Suur. Naise portree

Robert K. Massie

Venemaa ajaloos kõrguvad Katariina II ja Peeter I Romanovite dünastias oma võimetelt ja saavutustelt ülejäänud neljateistkümne tsaari ja keisrinna kohal. Katariina viis Peetri pärandit edasi. Peeter andis Venemaale „akna Läände” Läänemere kaldal, Katariina avas teise akna Mustal merel.

Peeter importis Venemaale tehnoloogia ja valitsusinstitutsioonid; Katariina tõi Euroopa moraalse, poliitilise ja seadusandliku filosoofia, kirjanduse, kunsti, arhitektuuri, skulptuuri, meditsiini ja hariduse. Peeter ehitas üles Vene laevastiku ja organiseeris armee, kes lõi üht Euroopa suurimat sõjameest; Katariina rajas suurima kunstigalerii Euroopas, haiglaid, koole ja orbudekodusid. Peeter lõikas maha habemed ja kärpis aadlike pikki rüüsid; Katariina veenis rahvast end rõugete vastu vaktsineerima.

Peeter tegi Venemaast suurvõimu; Katariina mitmekordistas Venemaa jõudu ja viis rahva kultuuri suunas, mis järgneva sajandi jooksul andis muuhulgas Puškini, Lermontovi, Gogoli, Dostojevski, Tolstoi, Turgenevi, Tšehhovi, Rimski-Korsakovi, Mussorgski, Glinka, Tšaikovski, Stravinski.

Inglise keelest tõlkinud Piret Ruustal.

Robert K. Massie õppis Ameerika ajalugu Yale’i ülikoolis ning Euroopa ajalugu Oxfordis. Tema varasemate teoste hulka kuuluvad Nicholas and Alexandra (1967), Peter the Great: His Life and World (1980), mille eest ta võitis Pulitzeri preemia, The Romanovs: The Final Chapter (1995), Dreadnought: Britain, Germany, and the Coming of the Great War (1991) ja Castles of Steel: Britain, Germany, and the Winning of the Great War at Sea (2004).

Väljaande info:
Autor

Tõlkija

Piret Ruustal

Lehekülgi

694

Köide

Kõvakaaneline

ISBN

978-9949-446-74-0

Sari

Lehvik

Ilmumisaeg

Samast sarjast:

Sulle võib meeldida ka…