Leinav aju. Kuidas me armastusest ja kaotusest õpime

Mary-Frances O'Connor

Öeldakse, et armastatu surma korral kaotab inimene osakese iseendast. Vastab tõele: kallid inimesed on kodeeritud otse ajusse, sealsele virtuaalsele kaardile. Kiindumus salvestab end neuronitesse, kuid lähedase surma korral tekib suur segadus. Aju ei saa enam aru, kuhu inimene kadus, sest ajukaardil on ta endiselt alles. Selle vastuolu lahendamine ning uue reaalsusega kohanemine on ajule ränk töö.

„Leinav aju“ otsib vastust küsimusele, mis toimub ajus siis, kui armas inimene meie elust kaob. Raamatu esimene osa keskendub leinale ja selle neuroloogilisele alusele. Miks aju ei saa aru, et lähedane ei tule enam tagasi? Mis toimub meie pisikestes neuronites? Milleks on ajul vaja kaardistada armsaid inimesi ja kuidas ta seda teeb? Kuidas tekib pikenenud leinahäire ja kas seda saab ravida?

Raamatu teine osa tegeleb leinamisega ning täisväärtusliku elu juurde naasmisega. Leinamise protsessis õpib aju toime tulema maailmas, kus puudub talle tähtis inimene. Vananenud viieastmelise leinamudeli asemel on aluseks uus, aju-uuringutel tuginev leina duaalprotsessi mudel. Leinamine tähendab pendeldamist taastumise ja kaotuse vahel, kohanemist ja komistamist, püsti tõusmist ja edasi minemist. Tähtsad pole mitte üksnes mõtted ja tunded või nende esinemise järjekord, vaid leinaprotsess tervikuna, nii kaotusega tegelemine kui ka sellest taastumine.

Mary-Frances O’Connor on kliinilise psühholoogia ja psühhiaatria kaasprofessor Arizona ülikoolis ning juhatab seal leina, kaotuse ja sotsiaalse stressi laborit. Tema uuringud keskenduvad sellele, kuidas lein mõjutab nii aju kui keha ning oma tööga püüab ta aidata pikenenud leinahäire all kannatavaid inimesi.

“Leinav aju” on suurepärane raamat, mis aitab meil aru saada leina taustal olevatest neurobioloogilistest protsessidest. Soovitan kõigile, kel oma töö tõttu tuleb leinaga kokku puutuda, kuid ka üldisemalt neuroteadustest huvitatutele.
Juhan Kaldre, psühhiaater

”Leinav aju” on suurepärane erialateos, mille sisu selgitab, kuidas lein muudab inimese elu mängureegleid. Keegi ei saa muuta olulise inimese kaotusega kaasnevate kannatuste kogemist, kuid ka akuutses leinas on võimalik õppida professionaali toel uut ja alalise kaotusvaluta elu, kui kaotust sügavamalt mõista, mõtestada ja raskuskeset uute oskuste toel nihutada. On tänuväärne, et kaasaegne aju-uuringutel põhinev käsiraamat on nüüdsest kättesaadav ka eesti keeles leinatööd tegevatele ja pikenenud leinahäiret ravivatele spetsialistidele nagu ka valdkonna õppejõududele.

Tiina Naarits-Linn, kriisi- ja leinanõustaja ning Mahena keskuse juhataja

Väljaande info:
Autor

Tõlkija

Triin Olvet

Teadustoimetaja

Juhan Kaldre

Lehekülgi

206

Köide

Kõvakaaneline

ISBN

978-9916-704-23-3

Sari

Elav teadus

Ilmumiskuu

Aprill

Ilmumisaeg

17.90

Laos

Samast sarjast:

Sulle võib meeldida ka…