Vaata ostukorvi “Seened kultuuriloos” lisati sinu ostukorvi.

Supervulkaanid. Mida need räägivad Maast ja kaugetest maailmadest

Robin George Andrews

Vulkaanid ei ole hävitajad, vaid hoopis loojad: on vägagi tõenäoline, et just tulemäed on põhjuseks, miks elu Maal on nii lopsakas ja mitmekesine. Vulkaanid on sama värvikad ja vaheldusrikkad nagu nende looming – nad purskavad musta vesist magmat, ehitavad merepõhjas klaaslinnu ja tekitavad Kuu peal tardunud laavajärvi, aga see pole veel kõik. Päikesesüsteemi suurimad vulkaanid suudavad oma koduplaneedi isegi sõna otseses mõttes pea peale keerata!

“Supervulkaanid” on rännak läbi kujuteldamatult pika aja ja maailmaruumi, kus mäed, lõhed ja koonused purskavad tuld ja …. jääd. Vulkaanid toovad planeedi sügavustest pinnale materjali, mis aitab teadlastel lahti harutada planeetide tekkelugu ja ehk isegi ennustada tulevikku. Kas Maa vulkanismi mootoril töötav laamtektoonika, mis on Päikesesüsteemis ainulaadne, ongi see ime, mis lubas elul tekkida ja püsida? Ja kui elu suudab eksisteerida vulkaanides endis, kõige eluvaenulikumas keskkonnas üldse, siis kas see tähendab, et naaberplaneetidelgi võiks leiduda mõni veider eluvorm? Kas hirmulugudele Yellowstone’i supervulkaani võimalikust purskest üldse tasub tähelepanu pöörata?

Hawaii, Yellowstone, Tansaania, süvameri, Veenus ja Marss on vaid mõned sihtkohad selles reisikirjas läbi Päikesesüsteemi tulikuumade looduseimede.

“Meie liik on siiani lapsekingades. Päikesesüsteem on meie lapsepõlvekodu. Aga on see vast fantastiline paik, kust ennast leida. See kodu on piiritu raamatukogu, mille raamatute sõnad on kirjutatud vulkaanilise tindiga. Need raamatud on täis lugusid maailmade algustest ja lõppudest, elu vintskusest, leekide ja jää imetegudest. Ja teadus võimaldab meil seda kõike lugeda.
Me tõepoolest saame Maa peal elada ainult ühe korra. Kuid vulkaanilised lood lubavad meil kõndida läbi selle ja ka teiste maailmade, käia läbi kõigi mälestuste, mis on jäädvustunud vulkaanilisse kivimisse Kilaueast Wright Monsini, Ol Doinyo Lengaist Olympus Monsini, Vesuuvist Loki Paterani, hüpata edasi ja tagasi, kaugest minevikust läbi ajastute tuleviku versioonidesse – kõike seda ühe inimelu jooksul.
Kui õnnelikud me oleme, et suudame tänu planetaarsele tulele mõista maailmaruumi ja oma kohta selles. Milline and. Milline elamus. Milline seiklus.”

Robin George Andrews on vulkanoloog ja teadusajakirjanik, kes teeb kaastööd väljaannetele nagu National Geographic, The New York Times, The Atlantic, Scientific American, Gizmodo, Atlas Obscura, Quanta Magazine, Nature jt.  Rohkem infot autori kohta vt tema kodulehelt www.robingeorgeandrews.com.

“Mis värvi on laava, kes seda teab? – Maasikavärvi, puravikpruun, sinine, mürkkollane, hall, särav kui hõbekristall, mustav, roosakas ja midagi veel?
Mis koostis on purskel, kes seda teab? – Silikaatne, karbonaatne, väävliline, või hoopis jäine?!
Mis asi on vulkaan, kes seda teab? – Nii, kui arvasid end teadvat, et lihtsalt üks koonus, mille otsast tossab auru ja millest immitseb laavat, on see raamat silmaringi laiendamiseks just Sinule. Palun võta mugav asend ja asu ohutult muinasjutulisele tulemägede-tugitoolirännakule läbi maakera, aja ja Päikesesüsteemi!”

Heidi Soosalu, vulkanoloog ja raamatu teadustoimetaja

Väljaande info:
Autor

Tõlkija

Triin Olvet

Teadustoimetaja

Heidi Soosalu

Köide

Kõvakaaneline

Sari

Elav teadus

ISBN

978-9949-688-98-2

Ilmumisaeg

Samast sarjast: