Üks meditsiin. Kuidas loomade mõistmine võib päästa inimese elu

Matt Morgan

Kõik sai alguse kaeraküpsisest. Kui intensiivraviarst doktor Matt Morgan püüdis päästa väikest patsienti, kes oli küpsisetüki kopsu tõmmanud, nägi ta akna taga lendavat linnuparve. Kuidas linnud ellu jäävad, kui nad lennates midagi sisse hingavad? Arsti mõttest sai alguse selle raamatu teekond üle mitme maa ja mere, erinevate liikide ja aastatuhandete.

Inimesel on loomade maailmast veel palju õppida. Känguru aitas tõhustada katseklaasiviljastamist. Kaelkirjaku hingamise uurimine tõi kergendust astmaatikuile. Lähem tutvus Arktikas elavate lindudega, kes jääkülmas vees paterdades surnuks ei külmu, andis uue meetodi alajahtunud inimeste soojendamiseks. Küürvaala 150-kilose südame EKG-uuringud kinkisid elupikendust ränga südamehaigusega patsientidele.

Kui me tunneme paremini loomi, nende kehaehitust ja eluviise, saame selle abil päästa inimelusid. Mõistmine, kuidas inimene on elanud ja elab kõrvuti miljonite teiste loomaliikidega, võib viia uskumatute avastusteni meditsiinis ning muuta elu paremaks nii inimestel ja loomadel.

Konna suudlemine printsi kindlasti ei too, küll aga võib päästa sinu elu.

Dr Matt Morgan on Walesi intensiivraviarst, teadlane ja ajakirja British Medical Journal kaasautor. Lisaks teeb dr Morgan kaastööd paljudele ajalehtedele, raadiojaamadele ja telekanalitele ning Briti Kuninglik Ühing nimetas ta 2020. aastal David Attenborough nimelisele teaduse populariseerimise auhinna nominendiks. “Üks meditsiin” on tema teine raamat.

Väljaande info:
Autor

Tõlkija

Triin Olvet

Konsultant

Marko Mägi

Köide

Kõvakaaneline

Sari

Elav teadus

Ilmumiskuu

11

ISBN

ISBN 978-9916-704-38-7

Ilmumisaeg

Samast sarjast:

Sulle võib meeldida ka…