Vaata ostukorvi “Kuidas me õpime? Miks aju õpib paremini kui mistahes masin… esialgu” lisati sinu ostukorvi.

Tõhus doos. Üksteist tapvat molekuli ja neid kasutanud mõrvarid

Neil Bradbury

Iga krimifänn teab, et mürgitamise juhtumid on erakordselt paeluvad, sest mürk mõrvarelvana on kurikaval ja seda on raske avastada. Mürki võib poetada joogi sisse, määrida odaotsale ja ukselingile või piserdada õhku. Tulemust ei ole raske arvata. Aga kuidas need mürgid kehas toimivad? Mida üks aine teeb, et inimene sellega kokku puutudes sureb – ja kuidas leida vastumürki?

Selle raamatu kangelased on insuliin, atropiin, strühniin, akonitiin, ritsiin, digoksiin, tsüaniid, kaalium, poloonium, arseen ja kloor. Kui Hercule Poirot uuris mõrva väikeste hallide ajurakkudega, siis Neil Bradbury suundub otse rakkude sisemusse. Me saame teada, mis täpselt juhtus Markovi, Skripali ja Litvinenkoga, kuidas tegutses ja jäi vahele kurikuulus Lambethi mürgitaja, kes olid Surmaingel ja Õuduka-Õde, mida pani armuke härra l’Angelier’ kakao sisse, ning tutvume veel kümnete mürgitajate ja nende ohvritega lähemast ja kaugemast ajaloost.

Kõik saab alguse ikkagi doosist. Kuigi enamik inimesi peab mürke surmavateks droogideks, on teadlased nende abil võtnud pulkadeks inimese sisemised mehhanismid ning loonud nende teadmiste toel uusi ravimeid. Uurimistöö sõrmkübara mürkide mõjust tõi ravimi südamehaigusele, teadmised belladonna kohta aga võimaldavad ravida mitut tõbe, sealhulgas isegi keemiarelva kahjustusi sõduritel. Ükski keemiline ühend pole loomuomaselt hea ega halb, vaid kõigest keemiline ühend. Erinevuse loob, milleks seda ühendit kasutatakse: kas selleks, et elu säilitada – või seda võtta.

Neil Bradbury on füsioloogia ja biofüüsika professor Rosalind Franklini ülikoolis Illinoisis. Bradbury on pälvinud rohkelt tunnustust ainulaadse lähenemise eest füsioloogia õpetamisele. Oma teadusuuringuid on ta tutvustanud kogu maailmas ning tema sulest on ilmunud rohkem kui 80 teadusartiklit ja muud kirjutist. „Tõhus doos“ on Bradbury esimene raamat.

Väljaande info:
Autor

Tõlkija

Triin Olvet

Teadustoimetaja

Kärt Tomberg

Köide

Kõvakaaneline

Sari

Elav teadus

ISBN

978-9916-704-13-4

Ilmumisaeg

Samast sarjast: