Tuttav või tundmatu? Näotuvastus psühholoogias ja õiguses

Kristjan Kask

Ralph Armstrong mõisteti mõrvas süüdi 1981. aastal, kui ta oli vaid 20 aastat vana. Ta vabanes vanglast 28 aastat hiljem keskealise mehena. Ralph istus suure osa oma elust luku taga süütu mehena, sest pealtnägija tuvastas ta ekslikult kui kurjategija.

Kuidas sellist olukorda vältida? Kuidas me inimeste nägusid tajume ja töötleme? Kui täpselt me nähtud inimesi eristame ja mäletame ning millised tegurid mõjutavad kriminaalmenetluses inimeste tuvastamist? Kuidas võiks inimese tuvastamise protseduur olla üles ehitatud, kui võtta aluseks praegused teadustulemused? Neile küsimustele otsib vastuseid Tallinna Ülikooli psühholoog Kristjan Kask.

Psühholoogiast ja õigusteadusest huvituvale lugejale mõeldud raamatu esimeses peatükis saab lugeda lühiülevaadet sellest, kuidas inimesed nägusid tajuvad. Teises peatükis räägib autor, kuidas toimub inimeste tuvastamine kriminaalmenetluses. Kolmandas ja neljandas peatükis õpime, kuidas me salvestame, säilitame ja mälust meenutame inimeste nägudega seotud infot. Raamatu lõpuosas saame tuttavaks äärmustega nägude äratundmisel – nii nendega, kellel on väga hea “nägudemälu“,  kui nendega, kellele vana tuttava äratundmine valmistab suuri raskusi.

Juttu tuleb ka automatiseeritud näotöötlusest ehk kuidas tehnoloogilised abivahendid aitavad inimestel langetada otsuseid nägude identiteedi kohta. Autor tutvustab erinevaid meetodeid fotorobotite koostamiseks ja valgustab uusimaid seisukohti, kuidas peaks inimesi kriminaalmenetluse raames tuvastama. Raamatus kasutatud erinevaid termineid aitab lahti selgitada sõnastik. Teadusuuringute tulemuste jõudmist praktikasse ilmestavad päriselus toimunud juhtumid nii Eestist kui välismaalt.

Kristjan Kask (1980) on Tallinna Ülikooli psühholoogia õppejõud. Doktorikraadi kaitses ta Suurbritannias Leicesteri ülikoolis õiguspsühholoogia alal. 2016. aastal ilmus Kristjan Kaselt koos Anneli Liivamägi-Hitroviga kirjutatud „Lapse küsitlemise käsiraamat” ning 2019. aastal “Kui seinad räägiksid: küsitlemise kunst”.

Raamatu ilmumist toetas Tallinna Ülikooli loodus- ja terviseteaduste instituut.

Väljaande info:
Autor

Teadustoimetaja

Annegrete Palu

Kunstnik

Eneli Tordik

Sari

Elav teadus

Lehekülgi

192

Köide

Kõvakaaneline

ISBN

978-9916-704-52-3

Ilmumiskuu

Mai

Ilmumisaeg

Samast sarjast:

Sulle võib meeldida ka…